RĘKODZIEŁO
Z POLSKI

Tradycja wysyłania kartek bożonarodzeniowych

09.11.2020

Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych wywodzi się z Anglii i sięga XIX wieku. Tak jak wiele nowo powstałych rzeczy, służyła ona głównie oszczędzaniu czasu, ponieważ pozwalała ona na wysłanie bożonarodzeniowych życzeń, bez przenoszenia ich na papier w formie listu.

Kartka bożonarodzeniowa pozwala również na wysłanie do adresata starannie wykonanej ilustracji, która może posłużyć za świąteczną dekorację. Osobą, która zapoczątkowała ten międzynarodowy trend był Henry Cole, ówczesny dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, największego w całym Londynie.

Wyjątkowa kartka na Święta Bożego Narodzenia

Wyjątkowa kartka na Święta Bożego Narodzenia

Pierwsza ilustracja na kartce bożonarodzeniowej była bardzo prosta - przedstawiała ona rodzinę przy wigilijnym stole, zaś w tle osoby pakujące prezenty na angielski "boxing day", czyli na tradycyjne w Wielkiej Brytanii święto dzień po 25 grudnia. Kontrowersje wywołało to, że wszyscy na kartce piją z kieliszków.

Kartka bożonarodzeniowa

Kartka bożonarodzeniowa

Kiedy i jak wysyłanie kartek bożonarodzeniowych stało się międzynarodowym zwyczajem?

W Europie, poza Wielką Brytanią, jako pierwszy kraj kartki bożonarodzeniowe zaczęto drukować w Cesarstwie Austro-Węgierskim, 1 października 1869 roku. To właśnie z tego kraju pochodzą pocztówki uznawane za najbardziej atrakcyjne i ekskluzywne. Bardzo szybko wysyłanie kartek bożonarodzeniowych, zamiast pisanych ręcznie długich listów, stało się nowym standardem. W Stanach Zjednoczonych, ten zwyczaj rozsławił urodzony we Wrocławiu Luis Pranga, wywodzący się z Niemiec. Rozpoczął on drukowanie i wysyłanie swoich kartek w 1873 roku. Znał się na tym, ponieważ z zawodu był on drukarzem.

Kartka świąteczna z szopką

Kartka świąteczna z szopką

Przestrzenna mroźna kartka świąteczna z przeszyciami

Przestrzenna mroźna kartka świąteczna z przeszyciami

W przeciwieństwie do dzisiejszej formy kartek, czyli pocztówek wkładanych bezpośrednio do skrzynki, pierwsze kartki bożonarodzeniowe były wysyłane w kopertach, jako zwyczajne listy. Wprowadzenie do powszechnego użytku kartek jako pocztówek, które nie wymagają kopert, było prawdziwą rewolucją, która przysłużyła się popularności tej formy kartek.

Kartka świąteczna z bałwanami

Kartka świąteczna z bałwanami

Magiczna kartka na Święta Bożego Narodzenia.

Magiczna kartka na Święta Bożego Narodzenia.

W jaki sposób tradycja wysyłania kartek bożonarodzeniowych zawitała do Polski?

Tak jak wiele innych dobrodziejstw współczesnego świata, kartki bożonarodzeniowe trafiły do nas z kilkunastoletnim opóźnieniem względem zachodniej Europy. Było to pod koniec XIX wieku. Pierwsze kartki były w całości czarno-białe, zawierające jedynie adres wraz z życzeniami.

Święta w kratkę

Święta w kratkę

Początkowo, bardzo problematyczne było nadanie nazwy temu nowemu bytowi, dlatego w 1900 roku został sporządzony konkurs. Pomysłem, który przypadł ludziom do gustu, była koncepcja Henryka Sienkiewicza, a było nią słowo "pocztówka". Odgrywały one również bardzo ważną rolę w odtwarzaniu polskiej tożsamości narodowej, ponieważ w tych czasach Polska była pod zaborami. W tamtych czasach, na kartkach umieszczano rozmaite polskie dzieła kultury, głównie obrazy. Doprowadziło to do delegalizacji takiej formy składania życzeń w niektórych zaborach, poprzez zakaz druku takich pocztówek. Drukowane one były w większych miastach ówczesnych terenów polskich, takich jak Warszawa, Lwów i Wilno.

Magiczna kartka na Święta Bożego Narodzenia.

Magiczna kartka na Święta Bożego Narodzenia."

Zwyczaj obecnie

Obecnie zwyczaj ten powoli zanika, ze względu na stopniowy, lecz nieustanny postęp cywilizacyjny. Pomimo tego, pocztówki są często wysyłane przez starsze osoby. Warto również zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach mamy masę rozmaitych możliwości składania życzeń świątecznych, dlatego kartka bożonarodzeniowa coraz częściej staje się tylko wspomnieniem. Pocztówki dostępne współcześnie na rynku cechują się wieloma obrazami związanymi ze świętami, narodzinami Chrystusa bądź łączą w sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Coraz częściej ludzie decydują się również na kartki wykonane samodzielnie, we własnym zaciszu domowym, które również mogą nadać świętom trochę magii.

Kartka bożonarodzeniowa

Kartka bożonarodzeniowa"

Czy warto współcześnie wysyłać pocztówki bożonarodzeniowe?

Naszym zdaniem - jak najbardziej. Kartka bożonarodzeniowa jest zawsze zaskoczeniem dla osoby, która ją otrzymuje. Dzięki niej pokazujemy danej osobie, że pamiętamy o niej, wkładając trud w pieczołowite wykonanie jak najlepszej pocztówki. Jest to forma o wiele trudniejsza niż krótkie życzenia złożone telefonicznie bądź SMS z życzeniami, lecz dla wielu ludzi, szczególnie starszych, zajmuje szczególne miejsce w sercu. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie kartki, ponieważ na pewno wywoła uśmiech u odbiorcy. Nie wymaga ona dużego kosztu wykonania, dzięki czemu nie jest ona dla nas ogromnym wydatkiem, a pozwala nam sprawić u kogoś radość, szczególnie u bliskich żyjących w innym mieście, kraju, a może i nawet kontynencie.

Pełną ofertę dostępnych u nas kartek bożonarodzeniowych znajdziecie tutaj

Pierniki- kartka świąteczna

Pierniki- kartka świąteczna"


Jeszcze nikt nie dodał komentarza do tego artykułu.

Zapisz się aby otrzymać informacje o promocjach oraz nowościach.

5 sposobów na Walentynki dla par, które pokochacie 5 sposobów na Walentynki dla par, które pokochacie
  • Używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych, marketingowych (remarketing) oraz zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Szczegóły znajdziesz w regulaminie serwisu.
  • Zamknij
^