RĘKODZIEŁO
Z POLSKI

Prezenty pod choinką - skąd taki zwyczaj

25.11.2020

Świąteczny czas jest szczególny, zwłaszcza w tradycji chrześcijańskiej. Niemal wszyscy oczekują go z niecierpliwością, ale zdecydowanie najbardziej wyczekują najmłodsi.

Dorosłym święta kojarzą się z nerwową atmosferą, poprzedzającą ten okres. W końcu trzeba zadecydować - czy kupować tego karpia czy nie? Należy zadbać, aby na wigilijnym stole pojawiły się wszystkie (najlepiej 12!) potrawy, a jeszcze przedtem trzeba je przyrządzić! Ah, no tak - istnieje przecież catering. Poza tym są jeszcze dwa istotne elementy, których w żadnym wypadku nie wolno ignorować. Po pierwsze - choinka. Po drugie - prezenty, które powinny się pod nią znaleźć, a więc powód dla którego dzieci, tak bardzo oczekują świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczny zestaw prezentowy

Świąteczny zestaw prezentowy "

Lawenda 3 mydła serce na prezent

Lawenda 3 mydła serce na prezent "

Czy warto współcześnie wysyłać pocztówki bożonarodzeniowe?

Jednak mało kto zastanawia się nad tym "skąd taka tradycja". Wydaje się to aż nazbyt naturalnym elementem naszej kultury. Ostatecznie większość tradycji jest wynikiem jakichś wydarzeń z przeszłości, to samo tyczy się prezentów gwiazdkowych. Dlatego w dalszej części bieżącego wpisu znajduje się ogólna geneza tego zwyczaju, a także jego porównanie w odniesieniu do pozostałych państw.

Ramka na zdjęcie świąteczne, prezent

Ramka na zdjęcie świąteczne, prezent"

Kolczyki srebrne z czerwonym agatem

Kolczyki srebrne z czerwonym agatem"

Prezenty pod choinką - geneza

Generalnie prezenty świąteczne są nawiązaniem do "prezentów", a konkretnie darów, które złożyli Trzej Królowie Jezuskowi w stajence w Betlejem. Według źródeł, tradycja ta obowiązuje najprawdopodobniej od XIII w (chociaż popularyzacja na szeroką skalę nastąpiła dopiero na przełomie XVIII/XIX w.). Stały element, jakim jest choinka, dołączył bodajże w XVI w. Zwyczaj propagował Marcin Luter. Początkowo choinki w Niemczech wieszano pod sufitem, czubkiem do dołu. Natomiast sama tradycja dekorowania drzewka (uznawanego za symbol życia) pochodzi z Alzacji. Oczywiście prezenty pod choinką nie biorą się znikąd! Zazwyczaj przynosi je pewien starszy mędrzec (ale nie zawsze). W zależności od regionu może on mieć zupełnie różne określenia. Również data obdarowywania się nawzajem na różnych obszarach jest często odmienna.

Duży portfel męski skórzany, brązowy

Duży portfel męski skórzany, brązowy"

Zakładka do książki Wieloryb

Zakładka do książki Wieloryb"

Tradycja prezentów pod choinką w Polsce

Zgodnie z tradycją prezenty świąteczne w Polsce rozdawane są w gronie najbliższych podczas Wigilii. Najlepiej, gdy na niebie zawita pierwsza gwiazdka! W zdecydowanej większości regionów przynosi je popularny Św. Mikołaj, czyli starszy mężczyzna, o mocno zarysowanej (żeby nie powiedzieć, że gruby) sylwetce w czerwonym stroju z siwą, pokaźną brodą. Facet mieszka w Laponii razem z Panią Mikołajową rzecz jasna. Cały rok nic nie robi, tylko kontroluje poziom demoralizacji (taki trochę kurator) i ocenia, które dzieci zasługują na prezenty. Dla tych najbardziej zdeprawowanych przewidziana jest rózga, czyli kawał kija kolokwialnie mówiąc. W końcu elfy ciężko pracują podczas produkcji. Zlecenia na prezenty przyjmowane są na podstawie setek tysięcy listów od roszczeniowych dzieci. W ostatnim etapie Mikołaj rozwozi je po całym świecie w towarzystwie niejakiej Śnieżynki. Za środek transportu robi zaprzęg reniferów, z kultowym czerwononosym Rudolfem na czele. Już tak całkiem na poważnie. Postać Św. Mikołaja wywodzi się od postaci Mikołaja z Miry, który żył na przełomie III/IV w. Z kolei, gdy spytacie dziecko, pochodzące z Wielkopolski bądź z Kaszub co dostało od Św. Mikołaja na święta, to zrobi wielkie oczy, bo w tych regionach Św. Mikołaj owszem istnieje w kulturze, ale przynosi prezenty tylko na 6 grudnia. 24 wita tam człowiek, określany Gwiazdorem. Małopolskę i okolice Śląska Cieszyńskiego odwiedza Aniołek, a Dolny Śląsk i Opolszczyznę dla odmiany żeńska postać, jaką jest Gwiazdka (zapewne żona Gwiazdora). Gdzieniegdzie z prezentami docierają nawet krasnoludki! Jak widać Św. Mikołaj ma pełne ręce roboty. W związku z tym nie dziwota, że potrzebuje pomocników na niektórych terenach.

Duży komplet biżuterii

Duży komplet biżuterii"

Kubek wilki zorza polarna

Kubek wilki zorza polarna"

Prezenty choinkowe a inne państwa

Z reguły Węgry, Słowację i Czechy (a także Górny Śląsk) odwiedza Dzieciątko. Stanowi ono nawiązanie do Jezusa Chrystusa. Pojawia się również w tradycjach takich państw, jak Chorwacja, Włochy, Kolumbia czy Meksyk. W Hiszpanii oraz Portugalii prezenty rozdawane są dopiero 6 stycznia i zgodnie ze zwyczajem przynoszą je Trzej Królowie. Na Islandii obowiązek roznoszenia prezentów spoczywa aż na trzynastu "Mikołajach", określanych jako Yuletide-lad. Po nowym roku wyznawców Prawosławia (np. Rosja) odwiedza Dziadek Mróz. Na podstawie tradycji bizantyńskiej prezenty powinny być rozdawane 1 stycznia przez Św. Bazylego. Zwyczaj ten obchodzą mieszkańcy Grecji. W Finlandii w grudniowy wieczór pojawia się Joulupukki - mix św. Mikołaja i postaci dawnych wierzeń.

Drewniane kolczyki dąb + blady róż

Drewniane kolczyki dąb + blady róż"

 Miedziany lazurowy naszyjnik

Miedziany lazurowy naszyjnik "

Prezenty pod choinkę pozostają nieodzownym elementem tradycji każdego społeczeństwa, obchodzącego Święta. Jest to miły gest, który w gruncie rzeczy cieszy zarówno tych młodszych, jak i trochę starszych. Dlatego warto raz do roku wcielić się w postać Św. Mikołaja.

bransoletka sailor star

bransoletka sailor star"


Jeszcze nikt nie dodał komentarza do tego artykułu.

Zapisz się aby otrzymać informacje o promocjach oraz nowościach.

5 sposobów na Walentynki dla par, które pokochacie 5 sposobów na Walentynki dla par, które pokochacie
  • Używamy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych, marketingowych (remarketing) oraz zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Szczegóły znajdziesz w regulaminie serwisu.
  • Zamknij
^